Gönderen: kalfat | 14 Temmuz 2008

HACI AHMED EFENDİ’DEN –BORİS JOHNSON’A

Hakkı Duran
Orta İlçesi Kalfat köyünde 1813 yılında doğmuş, küçük yaşta Kalfat köyünden kalkıp İstanbul’a gitmiş; cesâreti, zekâsı, yetenekleri ile mesleğinin zirvesine çıkmış girişimci ruha sahip bir Çankırılı olan Mumcular Kâhyası Hacı Ahmed Efendi’yi tanıtan bir yazı yayınlamıştık. İstanbul’da meslekî olarak gösterdiği ilerleme ve kaydettiği mesafe gerçek bir başarı öyküsüdür. Onun bir başka özelliği daha vardır: Ali Kemal’in babasıdır. Hacı Ahmed Efendi ,-Ali Kemal’in babası olmasa da- mesleğinde zirveye çıkması, örnek şahsiyeti ve başarıları ile tanıtılmaya lâyık bir kimsedir.

Zaman zaman kızışan siyasal tartışmalarda Ali Kemal adı gündeme gelmektedir. Mantıktan uzak, duygusal siyasi münakaşaların tarafı olmak durumunda değiliz. Bu tip değerlendirmeleri siyasi tarihçilere bırakmak daha uygundur. Ali Kemal adı, torununun çocuğu Boris Johnson ’un Londra Belediye Başkanı seçilmesi sürecinde yeniden gündeme gelmiştir. Seçim kampanyası sırasında İngiliz medyasında, adayların tartışmaları kapsamında yer almıştır.

Hacı Ahmed Efendi ile aynı köyden olmam, torunu merhum Büyükelçi Zeki Kuneralp ile üniversite öğrencisi iken tanışmam hasebiyle konu bizi de ilgilendirir. Kuneralp Haziran 1968’de köyüm Kalfat’ı ziyaret etmişti. Merhum Kuneralp, hayatta iken babasının ilk eşinden olan ablası Selma ve ağabeyi Osman ile ilişkilerini sürdürmüştür. Bazı yönleri ile tirajik ve dramatik olan bu ilginç hikayeyi, olayların en yakın şahidi olan Zeki Kuneralp’den öğreniyoruz. Bu girişten sonra Ahmed Efendi’den-Boris Johnson ’a uzanan serüvene geçebiliriz.

ALİ KEMAL’İN WNİFRED BRUN İLE EVLENMESİ

Zeki Kuneralp’in anlatımıyla Ali Kemal‘in Evliliği

Ali Kemal, Mısır’a geldikten sonra sık sık Paris’e ve İsviçre’ye giderdi. Bu seyahatlerinden birisinde İsviçre’nin Lüseen şehrine gidiyor. Orada bir pansiyonda kalıyor. İsmi(nin) Santral olması gerek. Orada genç bir kızla tanışıyor. Kendisinden 10 yaş küçük. Kendisi o zaman 30 yaşında, kız 20 yaşında. Birbirlerini çok beğeniyorlar. Fakat Ali Kemal, Kahire’ye dönmek durumunda. Kızın babası İsviçre’de, annesi İngiliz vesaire komplikasyonlar var.

Wnifred ve Ali Kemal

Aileden bana intikal ettiğine göre, bunu Wnifred’in kızı, benim üvey ablam Selma anlattı. Wnifred, Ali Kemal’i çok beğeniyor ve evlenmek için ısrar ediyor. Fakat Ali Kemal mütereddit. Ali Kemal, ayrılacakları zaman diyor ki, (Ben şimdi Kahire’ye dönüyorum, bir sene boyunca sana ne kart ne de mektup yazmayacağım. Bir sene sonra buraya tekrar geleceğim. Eğer sen de gelirsen o zaman konuşur, karar veririz.) diyor.
Ali Kemal Cenevre’de-

HIRİSTİYAN USULÜNCE NİKAH

Nitekim Ali Kemal bir sene sonra Pansiyon Santral’e geliyor. Wnifred de oraya gelmiştir. Tabii aileler arasında tereddütler oluyor. Bir Türk’e kız vermeye kolay razı olmuyorlar. Nihayet karar veriliyor. Bu defa nikahın nasıl kıyılacağı mesele oluyor. Kız Hıristiyan, Ali Kemal Müslüman. Hiçbir papaz nikahı kıymaya yanaşmıyor. Nihayet açık fikirli bir papaz, madem ki birbirlerini seviyorlar, ben bu nikahı kıyarım diyor ve nikahları kıyılıyor.” [1]

Reklamlar

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6


Responses

  1. Çokmu önemli yani elin gavuru, övüneceğiniz başka birini bulamadınızmı ey Kalfalılar?

    • Irkicilik yapmak biz Turklere yakismaz, Faruk Bey. Adam Turkluguyle gurur duyuyorsa, barnimiza basariz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: