Gönderen: kalfat | 15 Temmuz 2008

Balmumcular Kâhyası, Kalfat’lı HACI AHMET EFENDİ

Balmumcular Kâhyası, Kalfat’lı HACI AHMET EFENDİ (1813-1888)
Hakkı Duran

Çankırı insanının uygun ortamlarda yeteneklerini başarıyla gösterdiğine dair sayısız örnekler mevcuttur. Şu sitede yazdıklarımız bile, bu iddiamızı ispata kâfidir. Osmanlı döneminde İstanbul’da Çankırılıların etkili olduğu mesleklerden biri de mumculuktur. Erken yaşlarda Kalfat Beldesinden İstanbul’a gitmiş olan Hacı Ahmed Efendi, çırak olarak başladığı mumculuk mesleğinde, girişimci ruhu, çalışkanlık ve dürüstlüğü ile zirveyi yakalamıştır. Sitenin önceki versiyonunda yazdığımız bu yazıyı, yazılarımızın bütünlüğünün korunması bakımından güncelleme gereği duydum.

Küçük yaşta köyünden kalkıp İstanbul’a gitmiş; cesareti, zekası, yetenekleri ile mesleğinin zirvesine çıkmış bir Çankırılı girişimciyi tanıtmaya çalışacağım. Aynı köyden olduğumuz için tanıtmakta biraz geç kalmış bile sayılabilirim. İstanbul’da meslekî olarak gösterdiği ilerleme ve kaydettiği mesafe gerçek bir başarı öyküsüdür. Onun bir başka özelliği daha vardır: Ali Kemal ’in babasıdır. Hacı Ahmed Efendi’yi tanıtmamızın sebebi, Ali Kemal ’in babası olması değil; mumculuk mesleğinde zirveye çıkması, örnek şahsiyeti ve başarılarıdır. Kalfat’tan mumculuk mesleğini icrâ eden başka kimseler de çıkmıştır. “Mumcugil” ismiyle anılan bir sülâle de halen mevcuttur.

Kalfat’ta bugüne kadar hep Müslüman Türkler yaşamıştır. Hacı Ahmed Efendi de tıpkı Ali Suavi’nin babası Çaylı köyünden Hüseyin Efendi, Tevfik Fikret’in dedesi Dalkozlu Ahmed Ağa gibi İstanbul’da ekmeğini kazanmaya gitmiş; devletine, milletine ve dinine bağlı bir Müslüman Türk’tür. Nitekim Ali Kemal gazete yazılarında siyasî karşıtlarına bir çok defa babasının memleketini belirterek “Öz be öz Türk olduğunu” vurgulamak gereğini duymuştur.(1)

Süleyman Nazif, Mahmut Kemal İnal’a yazdığı mektupta, Ali Kemal ’in babası hakkında şunları söylemektedir.

“Pederi yed-i emîn ile kazanılmış oldukça cesîm bir servetin sahibi idi. Ali Kemâl’in hasımları, babasına kadar teşmil-i taarruz ettiler. Fakat Hacı Ahmet Efendi , hâlis Müslim ve pek namuslu ve vefalı bir Türk idi.”(2)

Ali Kemal hakkında bir tez hazırlayan Ebubekir Akkaymak, babası Ahmet Efendi hakkında bazı nüfus kayıt bilgileri aktarmıştır. Ali Kemal ’e Büyükada Nüfus Müdürlüğü tarafından verilen nüfus tezkeresinde, Hacı Ahmet Efendi hakkında şu bilgiler yer almaktadır.

Hacı Ahmet Efendi , 1228 doğumlu olup, Çankırı İli Kalfat Köyü, Orta mahalle, Hane: 30’da nüfusa kayıtlıdır.”

“Büyükada’nın Nizam caddesinde müsteciren sâkin Deraliye’den orta boylu, elâ gözlü, beyaz benizli, muharririn-i Osmaniye’den,
Balmumcuzâde Ali Kemal bin Hacı Ahmet Efendi
Mahalli: Dersaadet
Velâdeti: 5 Teşrin-i evvel 1285(17 Ekim 1869)
Validesi: Hanife Feride
Belgenin veriliş tarihi 28 Haziran 1329(11 Temmuz 1913)’dur.”(3)

Reklamlar

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7


Responses

  1. teşekkürler


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: