Gönderen: kalfat | 24 Temmuz 2008

Kalfat nasıl olmalı neler yapılabilir.

Ali Karaca
Ben kendim proje demişken bir kaç öneri sunmak istiyorum.şimdi ben köyde büyümemiş ve köyün şartlarını pek fazla bilmeyen birisiyim. kimse beni yanlış anlamasın sadece ordan burdan duyduğum okuduğum veya gördüğüm kadarıyla acizane bazı fikirleri paylaşmak istiyorum. bu fikirler bir proje kapsamında değildir. sadece bu konuda bilgisi olan büyüklerimize bir danışma veya gençlerimizin kafasında bir şeyler oluşturma mahiyetindedir.

Avrupa Birliği, Tarım Bakanlığı ve Sosyal Yadımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen proje desteklerinden faydalanabilmek için tarım ve hayvancılık hususunda yapılacak olan projelerde kişisel hareket etmek yerine birlikte hareket etmek az zamanda daha kazançlı sonuçlar elde etmeyi sağlayabilir. yani bir kooparatif kurulması gibi.
köyümüzün iklimi ve bitki örtüsü sebebiyle küçükbaş hayvan sayısı artırılması ve meraların ıslah edilmesi.
Bunun yanında bildiğimiz gibi köylümüzün geneli kendi damında dededen kalma metodlarla kuvveti erdiği müddette yerli ırk denilen kara sıgır beslemektedir. Bununda ekonomik değeri, et ve süt verimi oldukça az olmaktadır ve köylümüzün kazandığı, çektiği rezilliğe değmemektedir. Halbuki iyi ırk büyükbaş hayvanlardan temin edilse, ve tüm köylüye ait olacak iyi ırk mallar modern bir ahırda veteriner, ziraat mühendisi kontrolünde AB standartlarına göre topluca bakılsa hem köylünün kazancı artmış olacak hemde köylümüz özellikleri kadınları olmak üzere ailecek çektiği rezillikten kurtulmuş olacaktır. Bu şekilde köyümüzde hayvancılık artacağı için yem bitkilerinin ekimi artırılabilir ve ticari geliri daha yüksek olan alternatif tarım ürünleri denenebilir. tabi toprağın tahlillerine ve iklimin yapısına uygun olacak bitkiler denebilir. mesela kanola bitkisi bildiğim kadarıyla bizim köyün iklimine uygun. bu bitkiden biodizel yakıt üretme tesisi kurulup çifçimizin mazot giderleri de azaltılabilir.( biodizel yakıtın maliyeti hesap edilir mazota göre karlıysa düşünülebilir)
Köyümüzde arıcılık potansiyelinin varolduğunu düşünüyorum. arıcılık yeniden canlandırılıp köylümüze gerekli eğitim aldırıldıktan sonra bilinçli arıcılık daha modern ve yoğun şekilde köyümüz ekonomisine kazandırılabilir.
Son zamanlarda bodur ağaç kavramı yoğun olarak kullanılıyor. bu bodur ağaçlar soguğa daha dayanıklı oluyor.köyümüzde elma armut vişne kiraz gibi bodur meyva ağaçları devletinde sağlayacacağı imkanlardan faydalanılarak dikilerek profosyonel anlamda meyve yetiştiriciliğine başlanabilir.
Köyümüz kurak iklimi sebebiyle tarımsal alanda su sıkıntısı çekmektedir. bu konuda gerekli çaılışmalar yapılabilir. sondaj çalısmaları yapılabilir.
Köyümüz gençlerinin eğlenebileceği spor tesisleri ( halı saha, masa tenisi, voleybol, yüzme havuzu) kurulabilir.

Yapılabilecek bu çalışmalar bir kooperatif yada vakıf dahilinde tüzel kişilerce toplanacak bağışlarla yada bu bazda oluşturulacak projelere verilecek hibelerle hayata geçirilebilir. Hiçbiri hayal değildir. Her meslek grubundan binlerce köylümüz var. Herkes çalıştığı veya ilgi duyduğu alanla ilgili elinden gelen parasal yada fiziksel desteğini esirgemez ise köyümüz az zamanda istenilen düzene getirilebilir.

Eminim siz değerli büyüklerimizin ve gençlerimizin köyümüz adına çok daha güzel projeleri ve fikirleri vardır. Gelin daha fazla vakit kaybetmeden amaç ve çabalarımızı bir doğruda bütünleştirelim. “Birlikten kuvvet doğar” gerçeğini ispata sunalım. varamasakta ugrunda ölelim.
saygılarımı sunarım.

Reklamlar

Responses

  1. çok güzel bir proje.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: