Teklifler

Öncelikle burada yapacağım teklifler ve getirdiğim eleştiriler şahısları hedef almaktan ziyade sorunları gün yüzüne çıkarmak ve çözüm önerileri sunmaya yöneliktir.

Kalfatımız 54 yılından beri belediye olmasına rağmen ciddi altyapı sorunlarını bünyesinde barındırmaktadır.Bunlardan en çarpıcı olanı köy içinin tozlu ve çamurlu olmasıdır.Halbuki kalfat belediyesi araç parkındaki iş makinaları neredeyse atıl vaziyette beklemekteler.Bunları verimli bir şekilde kullanmak her belediye başkanının boynunun borcudur.

Belediye başkanlarımız ehliyetlerine değil akrabalık ilişkilerine çıkar ilişkilerine ankaradan toplayabildiği adam sayısına göre seçildiği için köyümüzde ana kriter hiç bir zaman hizmet olmamıştır.

Neler yapılmalıdır.

1. Göletlerin yapımına devam edilmeli

Küresel ısınmanın beraberinde getirdiği susuzluğa karşı acil eylem planları hazırlanmalı.Özellikle ilkyazın yağan yağmurlar bir yerde toplanmalı.Unutmayalım afrika ülkeleri susuzluktan dolayı değil suyu toplayamamaktan dolayı kuraklık ve açlık tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Sulama kanalının kapağının altındaki tarlası kuruyan köylümüze neden ürününü kuruttuğunu sorduğumda kurban olduğum Allah rahmeti vermeyince vermiyor demişti.

2. Yaylalara su depoları yapılmalıdır.
Köyümüz insanı zamanının önemli bir kısmını özellikle yaz aylarında yaylalarda geçirmektedir.Yaylalara su depoları yapılarak buradan meskun olan yerlere borularla su ulaştırılabilir.

3. Akrabalık ilişkileri değil hakkaniyet gözetilmelidir.

4. Kültürel yozlaşmaya karşı tedbirler alınmalıdır.

Bir belediye sadece kaldırım döşemekle vazifeli değildir aynı zamanda vatandaşlarının kültürel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmakla yükümlüdür.

5. Kalfat Müzesi kurulmalıdır.

Kalfat insanımız neredeyse dünyanın her tarafına dağılmıştır.Yurtdışında doğan üçüncü nesil kalfatlılar vardır ve bunların köyleriyle olan bağları neredeyse tamamen kopmuştur.Çok eski bir yerleşim yeri olan köyümüzde eski kerpiç evlerin yerini beton binalar almakta modernite adeta tarihi yutmaktadır.

Buna mukabil olarak belediye ayakta kalan durumu iyi olan bir kalfat evini alıp restore etmeli içine kalfatımızda kadınlar nasıl giyinirdi nasıl yaşardı bunları anlatan öğelerden oluşan bir müze kurmalıdır.

Değerlerimiz tamamen kaybolmadan sahip çıkmalıyız.

Müzede olabilecek malzemeler.
kağnı
çift
orak
ibrik

bu liste giderek uzatılabilir.

Hatta eski resimler ve mümkünse teyp video kayıtlarının bir örnekleride burada saklanmalıdır.Kalfat farklılığını ortaya koymalıdır.

sizinde teklifleriniz varsa aşağıya listeleyebilirsiniz.

Adem Mermerkaya
Fatikgilin Hüseyin Çavuş’un torunu Yaşar Hoca’nın en büyük oğlu halen Konya’da mukim

Reklamlar

Responses

  1. Ben de yapılan bu teklifleri çok etkili ve acil yapılması gerekli konular olarak görmekteyim hemşerim Adem Mermerkaya çok ince noktalara değinmiş Allah razı olsun ellerine sağlık…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: